قطعاتی که در کارتریج های اچ پی بکاررفته و کارایی آنها

همانگونه که می دانید، کارتریج در دو نوع لیزری و جوهرافشان به بازار عرضه می شود. کارتریج لیزری در پرینترهای با قابلیت چاپ لیزری بکار می رود که برای چاپ متون مناسب تر است. کارتریج جوهرافشان در پرینتر جوهرافشان استفاده شده و مناسب چاپ عکس و تصویر است. قطعات کارتریج های اچ پی کمک می کنند چاپ بدرستی انجام شود. در این مقاله به بررسی قطعات موجود در کارتریج لیزری اچ پی می پردازیم.

 

 

 

قطعات کارتریج های اچ پی

قطعات کارتریج های اچ پی لیزری هریک وظایف خاصی را برعهده دارند. درصورتی خرابی هریک از این قطعات، روند چاپ با مشکل مواجه می شود.

تونر

تونر همان ماده مصرفی کارتریج لیزری بوده و حالت جامد دارد و وظیفه اصلی آن، ایجاد رنگ در برگه است. در پرینترهای مشکی از تونرهای مشکی یا سیاه سفید استفاده می شود و در پرینترهای رنگی از تونر رنگی استفاده می شود. استفاده از تونر با کیفیت بالاتر، چاپ با کیفیت بهتری را ارائه می دهد. درصورت خرابی یا معیوب بودن آن، می توانید به نمایندگی اچ پی مراجعه نمایید.

درام

این قطعه بعنوان مهمترین قطعه ی موثر در کیفیت چاپ شناخته می شود. قطعه ای استوانه ای شکل بوده و بر روی مخزن ضایعات کارتریج جای می گیرد. دارای خاصیت مغناطیسی بوده و با تابش لیزر باردار می شود. باردار بودن آن سبب جذب تونر شده و پس از چرخش، تونر اضافه آن توسط قطعه ای به نام بلید پاک می شود.

درام از جنس آلومینیوم است. سطح خارجی آن از عناصری تشکیل شده که دارای حساسیت به تابش لیزر یا نور است. درام قطعه ای بسیارحساس به ضربه است. درصورت اصابت ضربه ای کوچک، صدمه دیده و مجددا قابل استفاده نخواهد بود.

قطعات کارتریج های اچ پی: مگنت

مگنت نیز استوانه ای شکل بوده و خاصیت مغناطیسی دارد. روی مخزن ضایعات قرار گرفته و با خاصیت مغناطیسی خود، سبب جذب تونر به خود می شود.

درحین پرینت گرفتن، تونر به مگنت چسبیده و به مکان هایی از درام انتقال می یابد که حاوی نوشته است. مگنت معمولا عمر بالاتری نسبت به درام دارد و نسبت به درام، ارزان قیمت تر است.

قطعات کارتریج های اچ پی: مگنت

بلید

وظیفه این قطعه از کارتریج های اچ پی که در زیر درام و بر روی مخزن ضایعات قرار دارد، پاک کردن تونر باقیمانده ی روی درام است.

به دلیل اینکه درحین پاک کردن تونر از روز درام، صدمه ای به درام وارد نشود، بلید لبه ای ژله ای دارد. از بین رفتن خاصیت بلید، سبب عدم توانایی آن در تمیز کردن تونر باقیمانده از روی درام می شود. درهنگام شارژ کارتریج نباید این قطعه را کاملا تمیز کرد زیرا در حین تماس با درام، خراب می شود.

کنتور کارتریج های اچ پی: چیست

تراشه ای کوچک است که بر روی کارتریج قرار دارد. این قطعه، تعداد برگ های پرینت گرفته شده و تعداد برگ های باقیمانده را در خود ثبت می کند. با پایان یافتن میزان چاپ در این تراشه، پرینتر نمی تواند به پرینت خود ادامه دهد و ارورهای مشاهده می شود.

فوم رولر

قطعه ای باریک و استوانه ای شکل و نرم و اسفنجی بوده و در زیر درام قرار دارد. وظیفه ی آن، شارژ ابتدایی درام است. نسبت به فشار و ضربه آسیب پذیر است.

نمایندگی اچ پی

سالم بودن تمامی این قطعات کارتریج های اچ پی در کنار یکدیگر، سبب ارائه یک چاپ بی نقص و کامل می شود. درصورت خرابی برخی از این قطعات، باید قطعه را تعویض نمایید. اما خرابی برخی از قطعات دیگر، قابل تعمیر است. تشخیص این موضوع، بر عهده متخصصین باتجربه در نمایندگی اچ پی است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

مرکز ماشین های اداری و رایانه HP
در این مرکز خدمات شرکتی متمایز را تجربه کنید
-نصب نرم افزار حذف چیپ برای دستگاه های غیرقابل شارژ
-استفاده از پک اصلی تونر HP برای هر مدل بصورت مجزا
-بهره گیری از قطعات شرکتی با پارت نامبر اصلی در نمایندگی HP
-راه اندازی مجدد کلیه درام کیت های معیوب با قطعات اورجینال اچ پی

Inquiry for hp Cartridge

چنانچه از مدل کارتریج یا پرینتر خود مطلع نیستید در فرم زیر می توانید با سرچ از مدل پرینتر به کارتریج و برعکس برسید

Ask for Price
Get the price directly from the sales expert

جهت اطلاع از قیمت بروز کارتریج های HP با کارشناسان ما در ارتباط باشی

10 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید